Mielőtt döntenél

Mielőtt döntenél arról, hogy kihez menj tanfolyamra, olvasd át figyelmesen ezt a pár sort! Megéri!
Ha Te a legolcsóbb tanfolyamot keresed, ezek a sorok nem neked szólnak!

Persze mindenki azt írja magáról, ő a legjobb, de sajnos “mire az igazság felveszi a csizmáját addigra a hazugság már bejárta a földet”.

Inkább álljon tehát itt néhány tény:
1991 óta több ezer tanulót képeztünk ki búváriskolánkban. Eleinte csak egy búvároktató dolgozott – Miklós Tamás – aki már NAUI Course Director, de még mindig oktat kezdő tanfolyamokon is. Mára mind Budapesten, mind Székesfehérváron professzionális, főállású oktatók képzik a búvárokat boltjainkban, a kezdőtől az oktatói szintig, valamint a technikai- és barlangi búvár tanfolyamokon is. Oktatói csapatunk mellett a legjobban képzett divemaster gárda is rendelkezésünkre áll. Cégünknél hosszú évek óta alig változott a kiképzőcsapat. Ez sokak számára megnyugtató, számodra pedig garancia a biztonságra.

Minőségi és megalapozott képzést kínálunk. Emiatt mi nem veszünk részt a búvároktatói piacon uralkodó árharcban.

…az olcsó nem egyenlő a kedvezővel…

Mindenkinek magának kell eldöntenie, mennyit ér meg neki a saját biztonsága!

Hogyan nyújthat egy oktató vagy búvárközpont biztonságot és megalapozott képzést, ha nem keres a dolgon? Erre egy nagyon jó példa:

Ha valaki elmegy egy ejtőernyőstanfolyamra és választania kell két iskola között, inkább a drágábbat választja, mert a rossz képzés vagy nem megfelelő felszerelés veszélye nyilvánvaló. A búvárkodás esetén ez sajnos nem mindenkinek ilyen kézenfekvő.

Egy (leendő) búvártanulónak a következő kérdéseket kell feltennie:

  • Ki lesz az oktatója?
  • Milyen a képzettsége és hogyan szerezte meg azt?
  • Mennyit merült/merül ma?
  • Merüli is az oktató azokat a merüléseket, vagy csak tanítja?
  • Merül az oktató a szabadidejében a saját örömére, mert pl. roncsokat fedez fel?
  • Végez gázkeverékes merüléseket?
  • Merül újralégzővel?
  • Vagy csak a tanfolyamos merülésekre korlátozódik a tapasztalata?
  • Másodállásban dolgozik, vagy az oktatásból él?
  • Van e az oktatónak olyan biztosítása, amely a tanulókat ért esetleges balesetek esetén fedezetet nyújt?

Ha valaki mellékállásban tanfolyamozik, olcsóbban (gyengébben) taníthat, mert szórakozásból dolgozik és nincs szüksége arra a pénzre. (Pedig ahhoz hogy egy oktató szinten tartsa magát pénz kell, hát még a továbbképzésére!) Fel kell tennünk a kérdést, hogy a munkája, családja és a tanfolyamos merülések mellett van-e még ideje tényleges merülésekre (tanulásra) is? Egy főállású oktató a tanfolyamokból él, de valószínű, hogy a szabadidejében is merül, hogy növelje a tapasztalatát és így sokkal élőbb és frissebb a tudása.

Ezen a helyen szeretnénk – belefáradva a számos és értelmetlen vitába – még egyszer a jelenlegi búvártanfolyamoknál uralkodó “Olcsó János” rendszert átvilágítani:

Találkozhatunk olyan ajánlatokkal, hogy a kezdő tanfolyam mindennel együtt 30.000 forintba kerül. Például a kuponos tanfolyamok. Nyilván ők másképpen szedik be ugyanazon emberektől az elmaradt hasznot. De ez így biztos, hogy becsületes?

Bízzunk az oktatóra nyolc tanulót! (Amit ugyan a szabványok megengednek, de az alapos oktatáshoz túl sok.) Ez közel 240.000 forintot jelent. A tanfolyam öt darab egyenként 2-3 órás elméleti modulból áll, majd jön a 4-5 uszodai lecke – alkalmanként kb. 2 óra – és végül 4-5 nyíltvizi merüléssel zárunk. Ezek együttesen megközelítőleg 25-30 órát tesznek ki, plusz az idő amire szükség van, hogy eljussunk az uszodába illetve a tóhoz (tengerhez!), a tanfolyamok előkészítése, palacktöltés, stb. Ne számoljunk az üres időkkel a tónál és az uszodában, de így is biztosan szüksége lesz az oktatónak 35 órára, ha gondosan szeretné megtartani a tanfolyamot. Ha levonjuk a 240.000 forintból a tankönyvet, munkafüzetet, táblázatot, benzinköltséget, a regisztráció költségeit, az éves tagdíját az oktatási szervezet felé, az oktató biztosítását, az uszoda költségeit és a felszerelés díját (bérlés vagy vásárlás/fenntartás), illetve a saját felszerelésének a költségeit…

MARAD 0 Ft! DOLGOZNÁL TE ENNYI PÉNZÉRT ÉS VÁLLALNÁD A FELELŐSSÉGET MÁSOK ÉLETÉÉRT? BÁR IGAZÁBÓL NEM A PÉNZ HIÁNYZIK INNEN, HANEM A BECSÜLET. ÉS BIZONY VAN AKI MOST FURCSÁN NÉZ, MERT NEM TUDJA MIT JELENT EZ A SZÓ.

Tehát csak két válasz lehetséges:
Aki így dolgozik vagy BUTA, vagy a tanfolyam le van kopasztva, hogy költséget takarítson meg.
TE VÁLASZTASZ!

Ezek csak gondolatok – de olyanok, amin el kellene gondolkodnia egy jelentkezőnek, mielőtt kiválaszt egy képzést és az életét idegen kezekbe helyezi.

Ha még mindig érdekelnek a tanfolyamaink, várunk szeretettel!